Накисването на семената се прави по следния начин:
Семената се поставят в съд, и се потопяват във вода. Водата не се сменя. При семената от моркови, целина, магданоз, лук, копър – престояват във водата два дни. . Семената на краставиците, дините, пъпешите и тиквите / по – едрите зеленчукови семена/ се киснат 8-12 часа, на доматите и пипера -около 24 часа
Температурата на водата трябва да е 20-25°С за топлолюбивите зеленчукови култури, и 15-18°С, но не по-ниска от 10-12°С за хладнолюбивите и студоустойчивите
При рътенето семената се довеждат до покълнване. За целта:
Накиснатите семена се разстилат на тънък слой в подходящ съд, покриват се с влажен тънък плат или влажна хартия от кухненска ролка като водата не трябва да е преакелно много, за да не образува локви. Там се държат при температура 20-25°С. Влажния плат със семената се поставят в найлонова торбичка или в плътно затворена кутя. Вместимостта в която са поставени семената трябва да стой далеч от пряка слънчева светлина, за да не стане прекалено голяма температурата и да не успеят да се развият семената. Когато част от семената покажат кълнчетата си, рътенето се преустановява.
Най-бързо покълващите семена са от семейството на зелето – броколи, зеле, карфиол, маруля и т.н. При тях покълването отнема около 1 ден. Най-бавно покълват семената от пипер, патладжан, копър, целина и др. Времето, което им е нужно е около 5 дни. Останалите като домати, цвекло, манголд, тиква или лук ще отнеме около 3 дни.
Рътените семена трябва да се сеят само във влажна, добре обработена и топла почва. Засети в суха и студена почва, семената лесно загиват.
Чрез накисване и рътене зеленчуковите семена поникват по-дружно и с няколко дни по-бързо, което е от голямо значение за ранните култури и за културите с бавно никнещи семена. Краставиците, дините, пъпешите и тиквите ускоряват плододаването с около една седмица, когато за сеитбата им са използвани рътени семена.
Рътенето е стар български обичай, предаден и до днес чрез българската градинарска традиция. Градинарите са взимали семената със себе си, като са ги поставяли увити в торбичка в пояса си – където цял ден са били на топло място с равномерна температура.
Доматите са сред най-популярните зеленчуци, отглеждани в България и по света. Правилният избор на сорт, съобразен с климатичния район и условията на отглеждане (оранжерия или открито), е ключът към успешната реколта. В тази статия ще разгледаме кои сортове домати са най-подходящи за различни климатични условия, както и времето за засяване. *детерминантни– безколови домати, т.е. такива, които могат да се отглеждат без опорна конструкция *индетерминантни (колови) – растенията задължително се отглеждат на опора, тъй като имат високо стъбло, което се нуждае от прихващане.
прочети още